Trpíte poruchami spánku, nadmerne ste v poslednom období pribrali na váhe alebo pociťujete problémy s koncentráciou? Varovných signálov naznačujúcich poruchu štítnej žľazy je niekoľko a môže byť problematické ju jednoznačne identifikovať. Odborníci však varujú, že ak niektorý z príznakov pretrváva, mali by ste bezodkladne absolvovať vyšetrenie štítnej žľazy.
Štítna žľaza je veľmi dôležitý orgán, nachádzajúci sa na prednej strane krku – pod hrtanom, ktorý prostredníctvom svojich hormónov ovplyvňuje mnoho orgánov a systémov v tele. Má metabolický účinok, pôsobí na nervový systém a svalstvo, stimuluje rast a vývoj, ovplyvňuje činnosť srdca a má mnoho iných funkcií.
„Poruchami štítnej žľazy trpí približne 18 % Slovákov, teda každý piaty človek, pričom ženy dokonca až päťkrát častejšie ako muži,“ uviedla MUDr. Beata Dimová, rádiologička z Polikliniky Radlinského v Bratislave.
Hoci poruchy štítnej žľazy málokedy ohrozujú život postihnutej osoby, často sú príčinou vážnych duševných porúch, či porúch srdca a ciev. Hormóny štítnej žľazy sa priamo alebo sprostredkovane podieľajú na takmer všetkých procesoch prebiehajúcich v našom tele, ako napríklad:
Ochorenia štítnej žľazy je ťažšie odhaliť a to je dôvod, prečo nimi mnoho ľudí trpí a ani o tom nevie. Pri nesprávnej činnosti štítnej žľazy sa u pacientov najčastejšie objavujú nasledovné príznaky:
To, že štítna žľaza nefunguje správne, vie lekár presne určiť z výsledkov laboratórnych testov. „Odborné vyšetrenie odporúčame absolvovať nielen pacientom, ktorí majú predispozíciu poruchy štítnej žľazy, teda sú geneticky zaťažení, ale každému pacientovi, u ktorého dlhšie pretrvávajú niektoré príznaky tohto ochorenia,“ radí MUDr. Andrea Vargová, všeobecný lekár z Polikliniky Radlinského v Bratislave.
USG vyšetrenie štítnej žľazy je bezpečná a neinvazívna diagnostická metóda. Väčšina USG nálezov je nezhubná - benígna a nepredstavuje riziko ohrozenia života, len v ojedinelých prípadoch sa jedná o nálezy, ktoré si vyžadujú špecializovaný postup.
Tento týždeň nám začal nový školský rok a pre prváčikov je to naozaj veľká zmena. Čakajú ich nové dojmy a výzvy, ako naučiť sa čítať, písať a počítať, ale aj po hravom období zrazu dokázať obsedieť v lavici.
Po lete, ktoré mnohé ženy využili na nosenie sandálov a počas oddychových dní siahli po teniskách, či pohodlných rovných topánkach, sa zase vraciame k noseniu lodičiek. Niektoré z nás volia tie s nižším podpätkom, iné s vyšším. Ako je to však po zdravotnej stránke?
Po krásne opálenej pokožke túži mnoho z nás. Predstava snedého tela nás núti vystavovať ho prehnanému slneniu či pobytu v soláriách aj napriek skutočnosti, že tento ideál krásy môže byť pre naše zdravie veľmi nebezpečný. Vyšetrenie znamienok je bezbolestné a odborníci radia absolvovať ho raz ročne.