Jedným z najdôležitejších hygienických návykov, ktoré dokáže zabrániť šíreniu respiračných ochorení, ku ktorým patrí aj COVID-19, je dôkladné umývanie rúk mydlom alebo dezinfekčnými prípravkami na báze alkoholu.
Avšak opakované a časté umývanie rúk postupne vedie k narušeniu kožného mikrobiómu a k zníženiu obsahu vody vo vrchných vrstvách kože, následne k jej vysychaniu, podráždeniu a nakoniec až k tvorbe menších či väčších prasklín.
V prípade, že tento problém pretrváva dlhšiu dobu, koža sa zapaľuje a prestáva plniť svoju bariérovú funkciu, naopak, stáva sa vstupnou bránou pre infekciu, a teda aj ľahší prienik vírusových častíc či baktérií do organizmu. K typickým príznakom zníženej vlhkosti kože rúk patrí: suchosť kože, drsnosť, začervenanie, olupovanie, drobné praskliny. Tieto príznaky sú zvyčajne sprevádzané pocitom pnutia, svrbenia až pálenia kože. V niektorých prípadoch môže dokonca dôjsť až k tvorbe ekzémov a k zvýšenej krehkosti a lámavosti nechtov.
V snahe predísť k uvedeným komplikáciám, je vhodné dodržiavať niekoľko odporúčaní:
Ako uvádza kožná lekárka z Polikliniky Radlinského v Bratislave MUDr. Denisa Dostálová, na ošetrenie pokožky rúk sú vhodné zvlhčujúce krémy, ktoré pokožku zároveň upokoja, zmiernia pocit svrbenia a majú regeneračné a reparačné funkcie. Ide o krémy s obsahom účinných látok ako glycerol, panthenol, kyselina hyalurónová, s obsahom vitamínu E, zinku, aloe vera či bambuckým maslom. Krémy treba nanášať opakovane viackrát v priebehu dňa.
„V prípade, že je poškodenie kože rúk veľmi výrazné a obťažujúce, je možné dať si predpísať dermatológom na pár dní aj krémy s obsahom kortikosteroidov, prípadne lokálnych antibiotík, ktoré prinesú rýchlejšiu úľavu a následne ich nahradiť bežne dostupnými prípravkami určenými na každodennú a dlhodobú aplikáciu,“ dodáva MUDr. Dostálová.