MDclinic
Domov / Aktuality / Hurá do školy - zdravie a bezpečnosť našich školákov

Hurá do školy - zdravie a bezpečnosť našich školákov

Vystrojiť svoje dieťa do školy nemusí byť pre každého rodiča úplne jednoduché. Prinášame preto niekoľko užitočných rád, na ktoré by ste mali myslieť pred vyslaním svojho malého školáka do školských lavíc.

Výber správnej školskej tašky 

Po začatí školskej dochádzky dieťa trávi viac času v sede, čo môže vyústiť do poruchy držania tela. Deti sú v tomto veku vystavené množstvu faktorov, ktoré prispievajú k výskytu nesprávneho držania tela. Jedným z nich je aj nosenie príliš ťažkej školskej tašky. Štúdie potvrdzujú, že príliš ťažká taška spôsobuje u detí bolesti chrbta či hlavy, deformuje chrbticu, u dieťaťa môžeme časom badať abnormálne držanie tela. Následkom býva skolióza, ktorú sprevádza svalová nerovnováha. Začne sa prejavovať bolesťou chrbta, ktorá môže neskôr prerásť do výraznejších ťažkostí.

Správna taška by mala byť primeraná vzhľadom na vek, výšku a hmotnosť dieťaťa. Celková hmotnosť naplneného batohu by mala byť približne do 10 % hmotnosti dieťaťa a nemala by presiahnuť 15 %. Napríklad dieťa s hmotnosťou 25 kg by malo niesť tašku s hmotnosťou cca 2,5 kg, maximálne 3,75 kg.

Výber správnej školskej tašky je preto dôležitým základom prevencie bolesti chrbta a poškodenia pohybového aparátu.

 

Vhodná obuv

Výber vhodnej obuvi samozrejme závisí aj od toho, kde ju bude školák nosiť. Pre celodenné nosenie obuvi napríklad v škôlke či škole, teda v interiéri, sa odporúča vyberať ľahká vzdušná obuv, ideálne z prírodného materiálu, keďže deťom sa nôžky potia viac ako dospelým. Netreba zabúdať, že deti počas prestávok radi behajú, preto by mala byť obuv zabezpečená proti vyzutiu. Prezuvky by mali mať šnúrky alebo zapínanie na suchý zips. „Deťom by sme mali vyberať obuv presne podľa tvaru ich nožičiek. Obuv by nemala byť príliš veľká, ale ani úzka. Noha má mať v topánke malú vôľu,“ hovorí Zuzana Rohutná, fyzioterapeutka z Polikliniky Falck Radlinského v Bratislave.

 

Nezabudnite na reflexné prvky

Pri výbave školáka, a to nielen počas školských dní, by sme mali dbať aj na oblečenie so správnym reflexným označením. Najmä počas jesene, kedy je počasie premenlivé, niekedy sprevádzané hmlami, a skôr sa stmieva, sú reflexné prvky nevyhnutnou súčasťou bezpečného pohybu po našich komunikáciách. Najčastejšími prvkami, ktoré rodičia volia, sú reflexné nálepky alebo nášivky na oblečení, prípadne odrazky, ktoré sa dajú pripnúť na školskú tašku. Dôkladne by sme mali voliť aj farbu oblečenia. Pokiaľ je dieťa odeté do tmavých farieb, pre vodiča je ťažko viditeľné. Ak má napríklad čiernu bundu, ideálne je skombinovať ju napríklad s farebnými nohavicami. Ľudia, ktorí majú na sebe zároveň reflexné prvky, sú pre vodičov viditeľní až do diaľky 200 m. Netreba zabúdať ani na zákon, ktorý chodcom idúcim po okraji vozovky, udeľuje povinnosť mať reflexné prvky na sebe.

 

Podobné články