MDclinic
Domov / Aktuality / Zdravý pohyb u seniorov je dôležitý

Zdravý pohyb u seniorov je dôležitý

Hovorí sa, že človek je taký starý, akým starým sa cíti. Toto tvrdenie platí dvojnásobne u seniorov. Časy, kedy sa osoba nad 60 rokov považovala za pomalého a krehkého jedinca, s ktorým treba narábať veľmi opatrne, sú dávno za nami.

Éra zdravého životného štýlu a udržiavania sa vo forme aj v staršom veku sa medzi nami bezpečne udomácnila. Dostatok pohybu a správna životospráva dokážu výrazne napomôcť celkovej pohode. Aj u seniorov.

Pre tých, ktorí aj vo veku 60+ milujú pohyb a zdravotný stav im dovoľuje hýbať sa, máme zopár tipov na to, ako sa udržať vo forme.

 

Mladosť je stav mysle

Možno sa aj vám stalo, že ste si vyšli ako zvyčajne zabehať po svojej obľúbenej bežeckej trase, a narazili ste pri tom na bežca-dôchodcu. S veľkou pravdepodobnosťou tiež patrí medzi tých, ktorí sa rozhodli proti starobe bojovať aktívne. „To, čo telo dokáže urobiť, by malo pravidelne a často aj vykonávať, približne denne. Výhodné a zdravé aktivity sú často tie jednoduché a zdanlivo banálne – chôdza. Ideálne sú pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu,“ konštatuje MUDr. Dagmar Lizáková, rehabilitačná lekárka z Polikliniky Radlinského v Bratislave. Dodáva, že v prípade pochybností sa odporúča konzultácia s lekárom, aby sa predišlo prípadným zdravotným komplikáciám.

 

Nordic walking

Alebo tiež severská chôdza, je veľmi obľúbenou ozdravno-športovou aktivitou nielen u starších ľudí. Ide o špeciálny druh chôdze, pri ktorej si človek pomáha palicami určenými pre nordic walking. Pri správnej technike človek dokáže získať mnohé zdravotné výhody, akými sú napríklad prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, a tiež prevencia pred chorobami pohybového aparátu. Pri tejto aktivite človek zapája až 90 % svalov tela z vyše 600 svalov. Severská chôdza je vhodná napríklad aj pri rehabilitácii pooperačných stavov pohybového aparátu.

 

Pilates

Toto obľúbené cvičenie vyvinul v tridsiatych rokoch minulého storočia J. H. Pilates a zameriava sa na uvoľňovacie a naťahovacie cviky. Ide o fenomenálny súbor cvičení skombinovaný z cvičení východných kultúr (Joga), západných cvičení a tiež cvikov z antického Grécka. Výsledkom je úžasné, do detailov prepracované cvičenie, ktoré nezaťažuje kĺby ani chrbticu. Pilates je vhodný aj pre seniorov, dokonca sa odporúča aj ako pokračovanie rehabilitačnej liečby.

 

Stacionárny bicykel

Keď sa vonku ochladí a počasie nám nedopraje praktizovať vonkajšie aktivity, vhodnou náhradou môže byť aj stacionárny bicykel, na ktorom dokážete cvičiť aj doma. Je to pomerne spratné zariadenie, ktoré viete umiestniť napríklad v nevyužitom kúte obývačky. Stačí 10 minút denne a kolená aj kĺby budú nadšené. Je to vynikajúca prevencia osteoporózy a tréning pre pľúca, cievy a srdiečko. Zároveň sa pri cvičení na ňom nemusíme báť pádu či úrazov, ktoré by sme mohli utrpieť počas jazdy na klasickom bicykli. 

 

Aj domáce aktivity sú zdraviu prospešné

Nie každý senior je telesne dostatočne zdatný na to, aby vykonával náročnejšie športové aktivity. Na drobnú domácu rozcvičku by si však mal nájsť priestor každý, komu to jeho zdravotný stav dovolí. Podľa MUDr. Lizákovej z Polikliniky Radlinského je vhodné najmä poriadne dýchanie zhlboka a krátka ranná rozcvička primeraná aktuálnemu stavu a schopnostiam. Keď k tomu pridáme klasické denné aktivity so zapojením jemnej motoriky pri varení, o činnosť rúk je postarané. „Ľahké práce v domácnosti či v záhrade, prípadne bežné upratovanie sú v poriadku, ak sú v súlade so zásadami školy chrbtice, napr. namiesto predklonov ísť radšej do podrepu až drepu, pomôcť si vykročením jednej nohy dopredu a druhou si kľaknúť, dôležité je vyhýbať sa predklonom,“ dodáva lekárka.

Podobné články