MDclinic
Domov / Aktuality / Ako v škole zdravo sedieť a písať

Pozor na zápaly uší počas leta

Horúce letné dni trávime s našimi najmenšími najradšej pri vode. Práve v bazénoch môžu vznikať zápaly uší, a to v rôznom veku – od bábätiek až po dospelého človeka.

Ako takýmto zápalom predísť, prípadne ich liečiť, radí ORL lekárka MUDr. Silvia Gulová z Polikliniky Radlinského v Bratislave.

 

Čo zápal ucha spôsobuje?

Zápaly uší môžu byť spôsobené buď mikroorganizmami - vírusmi, baktériami, plesňami alebo môžu vzniknúť po mechanickom podráždení kože zvukovodu napr. pri čistení si uší alebo po chemickom poškodení. Zápaly vonkajšieho zvukovodu však môžu vzniknúť aj pri ochoreniach akými sú cukrovka, hypovitaminóza alebo dokonca aj pri nadmernom fyzickom a psychickom zaťažení.

 

Zápal uší vieme identifikovať

Zápal sa prejavuje bolesťou ucha, prípadne výtokom, často opuchom zvukovodu, zvýšenou teplotou, prípadne aj horúčkou. Dieťa môže mať zdurené lymfatické uzliny za ušnicou a môže uňho dôjsť aj k poruche sluchu. Typický prejav u malých detí je intenzívny a nervózny plač, sú nepokojné, držia sa za uško alebo hlavu. Prestanú mať chuť do jedla a nemôžu spať.  

 

Prvá pomoc pri zápaloch uší

Prvou pomocou pri začínajúcej bolesti sú v lekárni voľne dostupné octanové kvapky, ktoré pôsobia mierne protizápalovo a zmierňujú opuch. Je potrebné aplikovať ich 2 – 3x denne priamo do zvukovodu. Pri teplote a bolesti je vhodné zároveň podať dieťaťu aj liek s protizápalovým a analgetickým účinkom. „Domáce metódy ako napríklad dávať cesnak do ucha, určite neodporúčam. Cesnak vyštípe zapálenú kožu zvukovodu a bolesť sa ešte vystupňuje. Rovnako neodporúčam aplikáciu ušných sviečok z včelieho vosku. Tie sú určené iba na odstránenie nahromadeného ušného mazu, nie na liečbu zápalu ucha,“ hovorí ORL lekárka MUDr. Gulová. Lekára je potrebné vyhľadať vtedy, ak sa bolesť ucha stupňuje, je prítomný výtok z uška a horúčka.

 

Dôležitá je prevencia

Zápal ucha môže vzniknúť v každom veku dieťaťa. U detí predškolského veku sa v chladnejšom období často vyskytujú zápaly stredného ucha pri infektoch horných dýchacích ciest akými sú nádcha a chrípka. V letnom období v plaveckej sezóne sú častejšie zápaly vonkajšieho zvukovodu a môžu vzniknúť u detí v každom veku dokonca u bábätiek, s ktorými často maminy chodia na baby plávanie. Vhodné je v rámci prevencie zápalu vonkajšieho zvukovodu po plávaní vysušiť uši buď stočenou suchou papierovou vreckovkou, uterákom prípadne v lekárni zakúpiť sprej na odstránenie vlhkosti vonkajšieho zvukovodu a vstreknúť ho dieťatku do uška.

Podobné články