MDclinic
Domov / Aktuality / Ako v škole zdravo sedieť a písať

Vojtova metóda nie je len pre bábätká

O Vojtovej metóde počula snáď každá mamička. Patrí k jedným z najznámejších a najúčinnejších terapií pri poruchách svalového napätia a svalovej koordinácie. Jej objaviteľom bol prof. MUDr. Václav Vojta, český lekár so špecializáciou na detskú neurológiu.

Táto metóda je založená na princípoch držania presne určených reflexných zón, presným smerom a v presne nastavených polohách ľudského tela, ktoré aktivujú svaly správnym spôsobom. Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov. Zdroj: internet

Vojtova metóda u detí

Centrálna nervová sústava (CNS) riadi každý jeden pohyb v našom tele. Ak dôjde u dieťaťa z nejakého dôvodu k poškodeniu nervov, či mozgu, resp. ak mozog funguje trocha odlišne, môže zaostávať v pohybovom vývine. „Úlohou Vojtovej metódy je zaktivizovať CNS a zapojiť do činnosti svaly, ktoré sú oslabené alebo nepoužívané“uvádza Bc. Barbora Šimunová, fyzioterapeutka z Polikliniky Radlinského v Bratislave.

Profesor Vojta počas liečby detí s Detskou mozgovou obrnou (DMO) objavil tzv. „reflexnú lokomóciu“, t. j. určitý pohyb vpred, ktorý je možné aktivovať z 3 základných polôh - z polohy na bruchu, na chrbte a na boku. Táto metóda je pre novorodencov a malé deti veľmi vhodná, lebo sa nevyžaduje ich aktívna účasť na terapii, ale kladie značné požiadavky na rodičov. Jej úspešnosť závisí od včasnosti začatia terapie (ideálne čo najskôr, od 4 týždňov). Pre jej úspešnosť by sa mala vykonávať viackrát denne, po cca 5-20 minút.

Podľa odborníčky z Polikliniky Radlinského sa metóda používa pri nasledovných ochoreniach:

Vojtova metóda pre dospelých

U dospelých je cieľom terapie obnoviť prístup k pôvodne zdravým motorickým pohybovým modelom, ktoré boli pôsobením poruchy narušené, a tak plnohodnotne zapojiť človeka do všetkých každodenných aktivít, na ktoré je zvyknutý. Súčasne dochádza k potlačeniu javov ako je bolesť, obmedzenie funkcie a sily. U dospelého človeka realizuje terapiu napríklad manžel, partner alebo blízky človek a spravidla sa vykonáva aspoň jeden krát denne. Je však dôležité zvážiť všetky ďalšie diagnózy dospelého.

U dospelých je terapia účinná pri nasledovných ochoreniach:

Vďaka tejto metóde dokáže človek lepšie koordinovať svoje pohyby, uchopovať veci, vzpriamiť sa, dochádza tiež k zlepšeniu chôdze a dokonca reči. Pozitívne vplýva aj na psychickú stránku, človek sa cíti uvoľnenejšie a vyrovnanejšie.

Podobné články